Коли починається зима, близько 90% велосипедистів ховають свої улюблені велосипеди, та з сумом чекають на суху теплу погоду. Але бути щасливим на велосипеді - можна і взимку. В цій статті ми розповімо, як правильно одягатися для зимових поїздок та як підготувати себе та велосипед до таких авантюр!

 

Зміст

 

  1. Як правильно одягнутися для велопоїздок взимку
    1. Підбір одягу за концепцією трьох шарів
    2. Що одягнути на голову
    3. Чим утеплити руки
    4. Що потрібно для сухих і теплих ніг
  2. Як їздити по снігу та льоду
    1. Базові навички керування велосипедом у сніжну погоду
    2. Як покращити керованість велосипеда

 

Поїздки взимку - це зовсім не страшно та реально! Сьогодні все більше і більше велосипедистів продовжують сезон. Повʼязано це з тим, що середня температура взимку зростає з року в рік. Ми починаємо забувати, що таке справжні зимові морози, а отже, цілком можна виїжджати на покатеньки.

 

Але і для невеликих морозів слід підготуватися:
 

  • Підібрати правильний комплект зимового велоодягу
  • Опанувати деякі навички керування байком
  • Підготувати велосипед до використання взимку

 

Як правильно одягнутися для велопоїздок взимку

 

 

Більшість виробників мають у своїх лінійках зимові комплекти велоформи. Та її асортимент з року в рік неуклінно зростає. Це свідчить про те, що зимові поїздки на велосипеді набувають популярності.

 

Ваше основне завдання - підібрати одяг так, щоб не було холодно  і занадто спекотно водночас.

 

Зазначимо, що навичка влучно одягатися на різну температуру набувається з досвідом - адже тільки згодом ви зрозумієте, наскільки вам комфортно при тій чи іншій температурі.

 

Проте існують деякі поінти, від яких слід відштовхуватися:

 

  1. Перед тренуванням вийдіть на вулицю та постійте 5 хвилин - ви маєте відчути легкий дискомфорт від холоду. Коли почнете рухатись - обовʼязково зігрієтесь.
  2. Під час руху ви не маєте сильно перегріватися, бо коли зупинитеся, піт охолоне та ви можете змерзнути

 

Концепція трьох шарів - база і для велосипедистів

 

Одягатися у три шари - це запорука комфорту. Адже тільки так ваше тіло зможе швидко відводити зайве тепло, а холод не потраплятиме всередину.

 

 

Найнижчий шар - це тонка спортивна термобілизна.

 

Вона збереже необхідне тепло та розсіє його надлишок рівномірно по всій своїй поверхні. Інтенсивність тепловиділення під час зимових поїздок доволі висока, тому не радимо використовувати для цього важкі вовняні варіанти для туристів.

 

Відмінний приклад верху - Accapi Xperience. Розроблена спеціально для інтенсивних навантажень, відмінно відводить вологу та дуже швидко сохне.

 

Середній шар - утеплюючий.

 

Зазвичай у ролі середнього шару виступають теплі велокофти на флісі. Вони можуть мати різний ступінь утеплення. Деякі з них мають захист від вітру, а деякі повністю продуваються.

 

 

Головний критерій підбору середнього шару - мінімальна температура, при якій збираєтеся їздити. Якщо плануєте їздити тільки в плюсову температуру, то краще взяти джерсі помірно утеплену джерсі. Для мінусів утеплення має бути краще та бажано захист від вітру.

 

Зовнішній шар - захист від вітру та води

 

Завдання зовнішнього одягу - захистити вас од вітру та дощу. Для цього використовуються спеціальні велокуртки.

 

  • Куртка без утеплювача - захищає тільки від зовнішніх факторів, але не зігріває, якщо будете стояти на місці. Приклад - Pearl Izumi Attack Thermal

 

 

  • Куртка на флісі - це своєрідне комбо. І від намокання захистить, і тепло втримає на зупинці. Як приклад - Pearl Izumi Quest AmFIB.

 

 

 Що одягнути на голову

 

Деякі велосипедисти нехтують покупкою спеціалізованої велошапки.  Використовуючи звичайні повсякденні вовняні. Хоча вони зовсім не зручні у поєднанні з велошоломом та сильно продуваються.

 

 

Найкращий варіант - це спеціальна велосипедна шапка на флісі з віндстопером попереду. Фліс буде зігрівати, а віндстопер захистить від зустрічного вітру.

 

Добрий приклад - Шапка POC AVIP Road Beanie. Має щільну структуру, тепле начісування та швидко відводить вологу.

 

 

Серед затятих зимних катунів також популярні балаклави, які закривають також і обличчя, залишаючи простір для очей. Вони відмінно захищають від обвітрювання.

 

Чим утеплити руки?

 

Під час зимних поїздок вітер постійно продуває руки, та потрібні спеціальні велоперчатки з віндстопером, як от POC Essential Softshell Glove.

 

 

На відміну від звичайних вони швидко сохнуть, та не дають рукам замерзнути. В окремих випадках також можна використовувати суцільні рукавиці, де немає розподілу на пальці.  В них рукам буде набагато тепліше, бо вони розраховані на жорсткі морози.

 

Що потрібно для сухих і теплих ніг

 

Одна з головних проблем зимових поїздок - це зігріти ноги, бо їм завжди дістається від холоду.

 

І тут вас є два шляхи:

 

  1. Придбати велобахіли. Вони одягаються на звичайне літнє веловзуття та захищають від води та холоду. Можуть бути як утепленими, так і для захисту ніг від води.

 

 

  1. Або ви можете вчинити безкомпромісно та придбати зимове веловзуття. Воно триматиме ноги в теплі краще за будь-які бахіли. відмінно захищено від вологи та надійно утримує ноги в теплі хоч весь день на холоді.

 

 

Як їздити по снігу та льоду

 

Ми вже розібралися, що краще на себе одягнути для зимових велопоїздок, тепер розглянемо базові навички керування велосипедом в цю пору.

 

Динаміка їзди на велосипеді взимку дуже відрізняється від літа. Тут ви вже не на часі думати про швидкість, головне - безпека і керованість.

 

Зберігайте постійний каденс

 

Взимку слід крутити педалі, уникаючи ривків, а сама частота обертів не має перевищувати 85-90 за хвилину. Таким чином ви позбудетесь від проковзування заднього колеса на місці.

 

Не крутіть педалі стоячи

 

Ось, що відбувається коли ви крутите педалі стоячи:

 

  • Центр ваги переміщується із заднього колеса на переднє - зростає ризик заносу.
  • Якщо заносить переднє колесо, а ви при цьому стоїте на педалях - це 100% падіння

 

Краще за все більшість часу крутити сидячі в сидінні, іноді звішуючись назад для стабілізації руху.

 

Уникайте різких гальмувань переднім колесом

 

На слизькій поверхні будь-яке різке гальмування переднім гальмом - гарантовано пустить переднє колесо в юз. І без падіння з нього вийти буде дуже складно.

 

Як покращити прохідність велосипеда

 

Окрім себе, ви також можете підготувати до зимових поїздок і велосипед.

 

Перше та найпростіше, що можна зробити - це спустити тиск в шинах. Тільки робіть це вже на вулиці, бо повітря в гумі стискається на морозі та гума сама стане мʼякше. На перекачаних покришках взимку їздити точно не варто

 

 

Оберіть широку гуму з великим протектором. Він добре вгризатиметься в сніг та запобігатиме заносам. Можна сміливо обирати моделі для агресивного катання, наприклад - Schwalbe HANS DAMPF або схожі за протектором та шириною.

 

А для суцільного льоду радимо обзавестися зимовою шипованою гумою хоча б на переднє колесо. Металеві шипи добре тримають на льоді, т суттєво покращити керованість та впевненість.


Їздити на велосипеді взимку - цілком реально там можна! Варто засвоїти певні навички керування та підібрати правильний одяг, щоб не спаритись і не мерзнути. Якщо маєте сильне бажання їздити взимку - пишіть нам чат або телефонуйте - допоможемо з вибором потрібного одягу!