Перемикання передач на велосипеді

Катання по рівній асфальтованій дорозі, грунтовці, рух в гору або з гори вимагає від велосипедиста різних зусиль для обертання педалей. Якщо на велосипеді немає можливості перемикати швидкості, то доведеться напружити м'язи і домагатися рівного стійкого ходу завдяки власним силам. Швидкісний велосипед дає можливість перемикати швидкість, а значить, з'являється можливість регулювати навантаження, завдяки чому можна з меншими зусиллями заїхати в гору, забезпечити плавний пуск з гори.

Перемикаючи вело-передачі в процесі руху, спортсмен може підтримувати постійну кількість обертів педалей за хвилину протягом усього шляху, незалежно від якості дороги і рельєфу місцевості. Більшість сучасних велосипедів оснащується системою перемикання передач, кількість яких може бути різним у різних моделях, що залежить від типу велосипеда і його призначенням. Міські та дорожні велосипеди найчастіше мають 6-7 швидкостей, перемикати які можна в залежності від місцевості, по якій рухається байк, і від темпу, який необхідно підтримувати. Шосейний або гірський велосипед може оснащуватися механізмом з 18-27 швидкостями.

Метою перемикання велосипедних передач є збереження частоти обертання педалей (каденса) в різних дорожніх умовах, яке повинно підтримуватися в певному діапазоні, що дозволить полегшити рух і зберегти зручний темп. Чим менше передача, тим повільніше рух, і тим менше зусиль знадобиться для нього.

Принцип перемикання передач (швидкостей) на велосипеді

На сучасних велосипедах встановлюються різні види механізмів перемикання передач - зовнішні і внутрішні. Які з них більш практичні і зручні, вирішує кожен для себе.

Внутрішній механізм знаходиться всередині задньої планетарної втулки, в таких велосипедах кількість передач варіюється в межах від 3 до 7. Він добре переносить різні погодні та дорожні умови, так як корпус захищає пристрій від бруду, води. При такій трансмісії можна переключатися, навіть не обертаючи педалі, але при цьому негативними якостями даного механізму є складний ремонт і досить велика вага.

Зовнішній пристрій перемикання використовується на більшості велобайків. Даний механізм має просту конструкцію, невисоку ціну, дозволяє використовувати велику кількість передач, але при цьому він може швидко забруднюватися, вимагає обслуговування і регулювання, перемикання швидкостей може здійснюватися тільки при обертанні педалей.

Трансмісія оснащується передніми і задніми зірками, переднім і заднім перемикачем, ланцюгом і ручками, що дозволяють управляти перемиканням. Велошвидкості перемикаються за рахунок переміщення ланцюга з однієї зірки на іншу, внаслідок чого змінюється швидкість руху велосипеда при рівних зусиллях.

Як правильно перемикати передачі (швидкість) на велосипеді: основні правила

Недосвідчений велосипедист може шукати відповіді на запитання про те, на яких передачах повинен їздити велосипед, коли потрібно міняти швидкості, як здійснити вибір передачі, правильно вибрати і встановити швидкість, користуватися перемикачем швидкостей, щоб найбільш ефективно використовувати велік. Перемикати передачі на велосипеді варто при зміні рельєфу місцевості або якості дороги, адже їзда по грунту вимагає великих зусиль, ніж рух по асфальту; щоб коефіцієнт корисної дії не знижувався на грунті, краще знизити передачу, також варто переключити швидкість, якщо попереду підйом або ділянка з в'язким грунтом, піском, на спуску або хорошій дорозі передачу можна підвищити, щоб мати можливість їздити зі швидкістю більш вищою.

Щоб перемикання швидкостей на велосипеді здійснювалося правильно, а трансмісія працювала тривалий час з високою ефективністю, необхідно дотримуватися деяких правил при перемиканні передач:

  • основне правило - при перемиканні швидкостей необхідно продовжувати обертання педалей, але при цьому варто уникати сильного тиску на них;
  • перемикати велосипедні передачі краще послідовно, не перескакуючи через кілька швидкостей;
  • за один оберт педалей краще зрушуватися на одну передачу;
  • слід не допускати перекосу ланцюга, що призводить до його швидкого зносу і необхідності заміни як ланцюга, так і елементів трансмісії.

Правильне перемикання передач (швидкостей) на гірському або дорожньому велосипеді дозволить користуватися всіма перевагами швидкісного байка тривалий час.

Запчастини для трансмісії

Щоб механізм перемикання швидкостей працював безвідмовно і не вийшов з ладу завчасно, необхідно не тільки дотримуватися правил його використання, але також стежити за його станом - чистотою деталей, цілісністю тросів, наявністю змаски ланцюга. При виході деталей з ладу можна купити всі необхідні елементи велосипедної трансмісії в інтернет-магазині Black Bike, а в нашій веломайстерні можна не тільки полагодити механізми,які вийшли з ладу, але і відрегулювати їх.